Yönlendirme İstatistikleri

Çekirdek ve Ekipman Bulma tablosu bir süredir yayında. Bu süreçte kahve severlerin aradığı kahveye yada ekipmana ulaştırması haricinde bir çok farklı datanın da toplanmasına ön ayak oluyor. Uzun zamandır yapmak istediğim işlerden biri de, tabloyu kullanan kahve severlerin hangi kavuruculara daha çok yöneldiğini çıkartmakdı. Bir kaç teknik detay ve gerekli datanın toplanması için geçen uzunca sürecin ardından ilk analiz grafiklerini paylaşabiliyorum sonunda.

Grafikleri aydan ay'a çıkartmayı planlıyorum. Bu süreç otomatik olmadığı için ay başından sonra bir kaç gün zaman alabilir yeni istatistiklerin gelmesi.

Eylül Ayı - Yönlendirme Oranları

Temmuz - Ağustos Ayı - Yönlendirme Oranları

Haziran Ayı - Yönlendirme Oranları

Veriler ne anlam ifade ediyor ?

Grafikte görülen veriler tabloları ziyaret eden kullancıların tabloyu kullanarak yönlendiği kavurucu sayfalarının yüzdesini gösteriyor.

Veriler ne anlam ifade etmiyor ?

  • Veriler sadece tablo kullanılarak yönlendirilen kullanıcı grafiği ile oluşturulmuş. Bahsi geçen kavuruculara toplam ziyaret edilme sayılarını ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.
  • Bu grafikler hangi kavurucu daha çok kahve satıyor grafiği değildir.
  • Yönlendirilme oranları ile tabloyu kullanan kahve severlerin satın alma eğilimleri aynı değildir.

Verilerde ki muhtemel hata sebebleri neler?

  • Her ne kadar ekipman tablosu çok ziyaret edilmese de, verilerilere teknik imkansızlıklardan dahil edilmiştir. Ekipman satışı olmayan kavurucular doğal olarak daha az yönlendirilmiş olabilirler.
  • Reklam engelleyici uygulamalar, site istatistiklerin düzgün tutulmasını engelleyebiliyor. (Mesela benim kullandığım ad-blocker kendi sitemde iz bırakmadan ziyaretimi sağlıyor.) Hayalet kullanıcılar, istedikleri kadar ziyaret gerçekleştirebilirler.
  • Tabloya bazı kavurucular sonradan eklenmiştir ve eklenmeye devam etmektedir.
  • Bazen anlık problemlerden tabloda gözükmeyen kavurucular olabiliyor. Olumsuz olarak kavurucun yönlendirilmesi etkilenmiş olabilir.